top of page
הספר "בין היצר ליוצר" מאת ד"ר איל זק

בין היצר ליוצר

Between Devotion and Desire 

מתוך הספר:

"אין ספק שלהיות הומו ולהיות דתי ולהיות נשוי זה מין משולש כזה שהוא... אפילו לא הייתי מגדיר את זה כמשולש, אלא ... כשלוש קצוות שקשה מאוד לחבר אותם, או אפילו אפשר להגיד שבלתי-אפשרי לחבר אותם".

                    (יואל, מרואיין בספר)

על הספר:

הספר "בין היצר ליוצר" בוחן את עולמם של הומואים דתיים בכלל ואלו מהם הנשואים לאישה בפרט, ואת דרכי התמודדותם עם הקונפליקט הבין זהותי שהם חווים בין נטייתם המינית לאמונתם הדתית. הספר מתבסס על ציטוטים מתוך ראיונות מחקר שנערכו בשנים האחרונות עם כעשרים גברים המגדירים עצמם כדתיים אורתודוקסיים, הומואים והנשואים לאישה (או שהיו נשואים). 

מן ההיבט התיאורטי הספר מיועד לכל מי שמבקש לקרוא וללמוד על יחסי הגומלין בין היחיד לחברה ועל האופן שבו מעצבות השפעותיה התרבותיות את מציאות חייו ותפיסת עולמו. ביסודו של הספר מתוארות חוויותיו של אדם הקרוע בין שתי זהויות סותרות ודרכי ההתמודדות לגשר על פער זה. התמודדות זו מתבטאת בניסיונו למצוא את מקומו הייחודי במרחב האמוני בינו לבין אלוהיו ובמרחב החברתי בינו לבין קהילתו.

מן ההיבט הפרטי והמעשי מיועד הספר לכל אלו המבקשים שלא לנטוש את אמונתם הדתית ואת קהילתם החברתית רק מפני שנבראו כשונים. עבורכם מתאר הספר את דרכיהם של חלק מהמרואיינים לפתור ולשכך את הסתירה בחייהם ולמצוא את מקומם בעולם. אני תקווה שדרכים ופתרונות אלו יהיו לעזר גם לכם.

הספר פונה גם לאנשי דת, רבנים ומחנכים, ולכל מי שמעוניין להקשיב וללמוד על חוויית חייהם ומצוקתם של להט"בים דתיים. הוא מגולל סיפור חיים אנושי והרואי אודות אנשים המבקשים למצוא בכל דרך את מקומם בחברה בעלת ערכים השוללים את מהותם. על כן, ביסודו של הספר עומד מתח אנושי אוניברסלי הנוגע לכל אחד ואחת מאתנו: הרצון בביטוי ייחודי ואינדיבידואלי מול הצורך לחוש ביטחון ותמיכה במסגרתה של השייכות החברתית.

ספר זה, המבוסס על מחקר אקדמי, פותח צוהר לעולמם הנסתר של גברים דתיים ונשואים, הנמשכים לבני מינם. באמצעות קולותיהם המגוונים, מציג הספר את המורכבות הרבה בחייהם המאופיינים במתח מתמיד בין אמונתם הדתית לנטייתם החד-מינית. ניסיונותיהם להתמודד עם מתח זה, העולים על רקע תחושות של אשמה ובושה, מובילים את חלקם אל עבר פיוס והשלמה עם חייהם. בהקשר זה מופיעים גם כתבי הקודש בפרשנותם המרוככת והסובלנית יותר כלפי הנטייה החד-מינית.

 

מתוך ההקדמה לספר

ריאיונות בתקשורת 

לונדון וגאולה.jpg

ראיון על הספר בתוכניתם של לונדון וגאולה בערוץ "כאן 11" (13.06.19) 

רדיו כאן 11.jpg

ראיון בנושא הספר בתוכניתו של גואל פינטו

ברדיו "כאן תרבות"  (החל משעה ו 45 דקות)

רדיו גלצ.jpg

ראיון על טיפולי המרה בתוכנית "השיח" 

של אברי גלעד בגל"צ

(החל מהדקה 39:55)

safe_image.jpg

תוכנית בנושא להט"ב דתיים, בהשתתפות הרב שרלו וד"ר איל זק ב"כאן תרבות" עם איציק יושע 

גלצ - ציפי גון גרוס

ראיון מומלץ בנושא הספר בתוכניתה של ציפי גון גרוס ברדיו "גל"צ"  (החל מהדקה 08:25)

רדיו כאן 11.jpg

ראיון על טיפולי ההמרה בתוכניתו

של גואל פינטו ברדיו "כאן תרבות" 

(בתחילת התוכנית, החל מהדקה 05:00)

Media interviews

הספר ניתן לרכישה באתרי האינטרנט הבאים:

  • באתר "עברית" - לרכישת עותק דיגיטלי או רגיל

  • באתר בוקנט של צומת ספרים

  • באתר של הוצאת רסלינג

  • באתר "בוקמי"

  • ברשת צומת ספרים

  • ניתן לרכוש את הספר במחיר מוזל מהמחבר. אנא צרו קשר טלפוני או בעזרת הטופס "יצירת קשר". 

לתיאום הרצאה בנושא הספר, ניתן ליצור קשר טלפוני באמצעות הקישור הבא:

bottom of page