top of page

נטייה
וזהות מינית

ד"ר איל זק - טיפול בנושאי נטייה וזהות מינית
טיפול גיי פרנדלי

טיפול גיי-פרנדלי

טיפול ותמיכה באווירה פתוחה, מקבלת וסובלנית

טיפול בנושא הנטייה והזהות המינית מיועד בראש ובראשונה ליצירת מרחב בטוח ומוגן בו יוכל המטופל ללא חשש להתלבט לגבי זהותו המינית ולגבי דרכו בחיים. הטיפול מכוון לעזור למטופל למצוא את קולו הפנימי, להחליט מה חשוב לו בחיים, לחזקו בהתמודדויות שלו עם הקונפליקטים הפנימיים והקשיים הסביבתיים ולאפשר לו לממש ולהגשים את עצמו כראות עיניו.  
הטיפול עם הומואים, לסביות ומתלבטים/ות מאופיין בפתיחות רבה, סובלנות וקבלה של האחר וללא כל שמץ של ביקורתיות או שיפוטיות. גישה זו מספקת למטופל מרחב מוגן ותומך בו יוכל לברר את כיוונו ולממש את עצמו בהתאם לצרכיו האותנטיים. חשוב להדגיש כי אין הטיפול מכוון או מנחה את המטופל באיזו דרך לבחור או כיצד עליו לחיות את חייו.

הטיפול בנושא הנטייה והזהות המינית עוסק בין השאר:

 • בבירור הנטייה המינית

 • בליווי ותמיכה למתלבטים

 • בהחלטה האם לצאת מהארון או לא

 • בהתמודדות עם הקונפליקטים הפנימיים

 • בהתמודדות מול הלחצים המשפחתיים והסביבתיים

 • בגיבוש הזהות המינית

 • במציאת זוגיות חד-מינית ושיפור היחסים הזוגיים

 • בייעוץ והדרכה להורים של מתבגרים הומו-לסביים

לקריאה נוספת בנושא
read file.png
read file.png
read file.png
read file.png
טיפול להטב דתיים

טיפול בלהט"בים דתיים

עזרה וייעוץ בהתמודדות עם הקונפליקט שבין הדת לנטייה

עבור הומואים דתיים רבים גילויה של הנטייה החד-מינית מעלה חששות רבים מאוד. הפחד להיות אחר ושונה במסגרתה של קהילה מסורתית ושמרנית שלרוב אינה מוכנה להכיר ב"נטיות ההפוכות", גורם לרבים מהם להסתתר, לשקר, להרגיש אשמה ובושה, עד כדי פגיעה בתפקודם ובבריאותם הנפשית. בנוסף, חוסר הידע שעדיין קיים בחלקים רבים של החברה הדתית בנושא הנטייה המינית, עלול להביא חלק מהם לקבל החלטות שגויות ומוטעות לגבי המשך חייהם. 
טיפול בלהט"בים דתיים מתמקד בבניית מרחב בטוח ומוגן בו יוכלו לברר את נטייתם והעדפותיהם האמיתיות ללא ביקורת או שיפוטיות. הטיפול מאפשר למטופל להחליט לגבי המשך דרכו בחיים ממקום של ידע מקצועי וקבלה אמיתית של עצמו, ומסייע לו בהחלטתו האם לצאת מהארון וכיצד או האם להשאר בתוכו. מטרת הטיפול היא לחזק את האדם בהתמודדותו ולאפשר לו לחיות חיים מספקים ומאושרים שאינם מחייבים הכחשת הנטייה המינית או זניחת האמונה הדתית. 
הטיפול עם הומואים דתיים נערך מתוך הכרה מלאה בזכותם לביטוי והגדרה עצמיים. לפיכך אין מטרתו של הטיפול לכוונם או להאיצם "לצאת מהארון" ולגבש את זהותם המינית, ומנגד אין בשום אופן כוונה להפנותם ל"טיפולי המרה" (זאת לאור האזהרות מטעם משרד הבריאות, הסתדרות הפסיכולוגים וארגון העובדים הסוציאלים בנוגע לסכנות הרבות שב"טיפולים" אלה).

סוגיות מיוחדות בטיפול עם להט"בים דתיים:

 • בירור והכרת הנטייה המינית

 • ליווי ותמיכה למתלבטים ומתמודדים

 • גיבוש ההחלטה האם וכיצד לצאת מהארון

 • ייעוץ ועזרה במציאת הדרך לשילוב בין הנטייה והאמונה הדתית

 • התמודדות עם חששות וקונפליקטים פנימיים

 • התמודדות מול לחצים משפחתיים וחברתיים

 • ליווי בתהליך גיבושה של הזהות החד-מינית

 • מציאת מוקדי וקבוצות תמיכה חברתיים

 • ייעוץ והכוונה בשאלת הנישואין לאישה

 • מציאת זוגיות ושיפור היחסים הזוגיים

לקריאה נוספת בנושא
012160096.jpg
ynet_logo.png
read file.png
read file.png
זוגיות מעורבת

זוגיות מעורבת

ייעוץ והכוונה להומואים הנשואים לאישה ולבנות זוגם

נישואי נטייה מינית מעורבת הם נישואים בין גבר הומו לבין אישה סטרייטית (או בין אישה לסבית לגבר סטרייט). לרוב החלטתם של להט"בים לשאת בן זוג סטרייט נובעת מהזדהותם עם ערכים שמרניים או מתוך תחושה של אילוץ חברתי. עבור רבים מהם וכן עבור בני זוגם, מהווים נישואים אלה אתגר גדול. הומואים רבים הנשואים לאישה נוכחים לדעת כי גם אחרי החתונה נטייתם החד-מינית אינה שוככת או נעלמת. הם חשים עצמם נקרעים בין שני עולמות; מחד משיכתם המינית לבני מינם ומאידך רצונם לשמור על מצבם המשפחתי והחברתי ולתפקד כבעלים ואבות לכל דבר. קונפליקט מורכב זה עלול לעורר אצל חלקם רגשות עמוקים של החמצה ותיסכול ביחס לזהותם המינית מחד, וחרדות רבות ביחס ליציבות יחסיהם המשפחתיים מאידך. עבור הומואים שהינם גם דתיים או חרדים, הופך קונפליקט זה למהותי ועמוק עוד יותר, שכן היציאה מהארון בחברה בעלת ערכים שמרניים עלולה להוביל לאובדן המעמד החברתי והמשפחתי. בנוסף, גברים רבים במצב זה חווים רגשי אשמה ובושה בשל "נטייתם ההפוכה". הייעוץ והטיפול במקרים אלו ניתן באופן פרטני לבן הזוג הלהט"בי ו/או לבן הזוג הסטרייט. לעיתים ניתן גם ייעוץ זוגי לשני בני הזוג (כמפורט בהמשך). 


טיפול פרטני לבן הזוג הלהט"בי: 
טיפול זה מיועד לחיזוק יכולתו של המטופל למצוא את קולו הפנימי ולהחליט בעצמו על המשך דרכו בחיים בהתאם לצרכיו האמיתיים. הטיפול מאפשר למטופל לבחון את המניעים להתנהגותו, ולסגל דרכי התמודדות יעילות יותר במצבו. הטיפול אינו מכוון את המטופל מה לעשות (האם לעזוב או להישאר במסגרת הנישואים) אלא עוזר לו למצוא את התשובות בעצמו לטובת חיים שלמים ומאושרים יותר. 

 

טיפול פרטני לבן הזוג הסטרייט:
בשעה שנחשפת משיכתו החד-מינית של בן הזוג, בני הזוג הסטרייטים חווים לרוב את נישואיהם כמתפרקים, והם חשים כעס, בושה ותיסכול רב. עבור בני זוג אלה רבות השאלות הנותרות ללא מענה ובדרך כלל גם אין את מי לשאול ועם מי להתייעץ. מטרתו של הייעוץ הניתן לבנות זוג אלה (לרוב נשים של הומואים) הוא לאפשר להביע את עצמן ואת כעסן, להבין טוב יותר את מצבן ואת השלכותיו עליהן, להכיר את התופעה טוב יותר, ולהחליט מתוך הבנה וידע (במקום מתוך כעס ורצון לנקמה) כיצד נכון עבורן לנהוג (לקריאת כתבה בנושא זה שהתפרסמה במגזין "נשים" - לחצו כאן). 

טיפול זוגי:
במסגרת זו נערך הטיפול עם שני בני הזוג החפצים לפתור את הקושי ביחסיהם, במטרה להשיב את האמון ההדדי וליצור ערוץ לתקשורת כנה ופתוחה שיאפשר להבהיר את הנושא, להתמודד עם הקשיים, ולמצוא דרך משותפת להבנה הדדית שתוביל לשמירת יחסי הנישואין ושלום הבית או לפרידה מכבדת לטובת הילדים ולמניעת מלחמות משפטיות מיותרות.  

לקריאה נוספת בנושא
read file.png
012160096.jpg
בין היצר ליוצר -
על התמודדותם של
הומואים דתיים
read file.png
הצל שלו ואני - מגזין נשים.jpg
read file.png
ynet_logo.png
bottom of page