top of page

הומו ודתי - לחיות עם הקונפליקט

כיצד מצליחים הומואים דתיים לחיות עם הקונפליקט שבין הדת לנטייה? מהן האפשרויות העומדות בפניהם לשם פתרונו של הקונפליקט? במה יכול טיפול פסיכולוגי בעזרתו של מומחה מקצועי לעזור? 

חיים עם זהויות סותרות:
כבני אדם, לכולנו יש צורך לחוש מקובלים ולהרגיש שייכות חברתית. יחד עם זאת, כל אחד מאתנו רוצה גם לשמור על ייחודיותו העצמית ותחושת האינדיבידואליות שלו במסגרת החברתית. בעבור הומואים דתיים הופך קונפליקט זה למהותי ביותר בשעה שקהילתם החברתית ואמונתם הדתית אינן מקבלות ואף דוחות את נטייתם וזהותם המינית השונה.

התייחסותה של החברה הדתית-חרדית אל הנטייה ההומוסקסואלית נעה בין קריאה להצניעה ולהסתירה ועד לשלילתה מן היסוד והוקעתה המוחלטת. התייחסות זו מעצבת את תפיסתם העצמית של הומוסקסואלים דתיים רבים החווים עצמם כחוטאים בפני האל והקהילה, ומפתחים תפיסות שליליות באשר לדימויים וערכם העצמי. תפיסות אלה מלוות ברגשי אשם ובושה כבדים, בתחושות של חוסר תקווה, תסכול וייאוש, ועלולות לסכן את בריאותם הנפשית ואף הפיזית. 

ארבע דרכי התמודדות:
מחקרים אקדמיים שנעשו בנושא זה בשנים האחרונות, זיהו ארבע דרכים בהן נעזרים הומואים דתיים ומסורתיים על מנת להתמודד עם הקונפליקט הרגשי אותו הם חווים בין זהותם הדתית והחברתית לבין נטייתם וזהותם המינית[1]: הדרך הראשונה - בחירה בסגנון החיים הדתי תוך דיכויה והכחשתה של הזהות והנטייה ההומוסקסואלית. האפשרות השנייה, המייצגת את הבחירה ההפוכה - העדפת סגנון חיים הומוסקסואלי וזניחתם של האמונה והחיים הדתיים. האופציה השלישית - שמירה על שתי הזהויות אולם תוך מידור ופיצול ביניהן ("חיים כפולים"), בעוד האופציה הרביעית מבטאת את יכולת ההשלמה והקבלה העצמית תוך שילוב ומיזוג בין שתי הזהויות לכדי עצמי אחד (הומו-דתי").

הבחירה באופציה המועדפת מושפעת על פי רוב ממידת החופש שהחברה הדתית מאפשרת; ככל שהלחץ הקבוצתי רב יותר ותפיסת הנטייה המינית שלילית יותר, כן ימעט האדם לאמץ פתרונות העלולים לערער על הנורמות החברתיות. כתוצאה, נאלצים הומואים דתיים רבים לנקוט באסטרטגיה של הסתרה וסודיות מפני סביבתם המשפחתית והחברתית וחווים לחץ ומתח נפשי רב בעיקר אל מול החברה המצפה מהם להינשא לאישה ולהקים בית כדת משה וישראל.

סכנת טיפולי ההמרה:
בצר להם, פונים חלק מההומואים הדתיים המתקשים להשלים עם נטייתם המינית, לכיוונם של טיפולי ההמרה. טיפולים אלה המתיימרים לשנות את נטייתו של האדם מהומוסקסואל להטרוסקסואל, נמצאו ע"י מיטב ארגוני בריאות הנפש בארץ ובעולם, כחסרי ביסוס מחקרי, כלא יעילים ואף כבעלי סיכון רב למטופלים. אזהרה לציבור בנושא זה פורסמה בשנת 2014 מאת משרד הבריאות (עוד על טיפולי המרה – לחץ כאן).

אולם כאמור, לא כול ההומואים הדתיים נאלצים לחוות מצוקה נפשית כה גדולה. במחקר הד"ר שלי העוסק בדרכי התמודדותם של הומואים דתיים ואשר יצא לאור כספר "בין היצר ליוצר", זיהיתי ותיארתי כיצד רבים מהם מצליחים למצוא את דרכם לשילוב בין אמונתם הדתית לבין נטייתם המינית (בין אם באופן גלוי ופומבי או פנימי ונסתר).  בדרך זו הם מגיעים להשלמה ולקבלה עצמית דבר המקל על תחושת הרווחה הנפשית שלהם ומחזק את דרכי התמודדותם בחיים.

במה יכול הטיפול הפסיכולוגי לעזור?
טיפול פסיכולוגי הניתן באמצעותו של מטפל מוסמך (פסיכולוג קליני או עובד סוציאלי קליני) המתמחה בנושא זה, יכול לתרום רבות ליכולתו של ההומו הדתי להתמודד בהצלחה עם האתגרים המורכבים בחייו. הטיפול יכול לשפר באופן מהותי את דימויו והערכתו העצמית, את מידת תפקודו, את איכות חייו ואת בריאותו הנפשית.
מטרתו של טיפול זה היא לבנות יחדיו מרחב מוגן ובטוח בו יוכל המטופל לבחון ולהתמודד עם הדעות הקדומות והסטיגמות החברתיות שרכש כנגד הנטייה המינית. הטיפול מאפשר למטופל לבחור את דרכו בחיים על בסיס רצונותיו האמתיים ורגשותיו הכנים, ומחזק את המטופל בדרכו לחיים מספקים ומאושרים המבוססים על בחירתו שלו.

תנאי בסיסי לעבודה הטיפולית היא מחויבותו של המטפל לכבד את זכותו של המטופל להגדרה עצמית, לביטוי רגשותיו ולבחירתו כיצד לחיות את חייו. מטפל מקצועי אינו מייעץ או מדריך את המטופל מה ואיך לחיות, אלא אחראי לפרוס בפניו את כל האפשרויות הקיימות ולבחון עמו את ההשלכות (היתרונות והחסרונות) שבכל אחת. תפקידו של המטפל לחזק את יכולותיו של המטופל למצוא את דרכו הנכונה בחיים ולחתור למימושה כפי שהוא מגדיר אותם (בין אם זה "לצאת מהארון" או להינשא לאישה או אף להעדיף שלא לבחור).
כמטפל בעל ניסיון רב בתחום זה אני רואה פעמים רבות כיצד טיפול מקצועי מאפשר להומואים דתיים רבים לפלס את דרכם בחיים ולמצוא השלמה ואושר.

לקריאה מפורטת על דרכי התמודדותם של הומואים דתיים - בספר "בין היצר ליוצר - נרטיבים של הומואים דתיים".  

כל הזכויות על מאמר זה שמורות לד"ר איל זק - אין להעתיק או להפיץ ללא רשות.

bottom of page