top of page
חיפוש
 • תמונת הסופר/תEyal Zack

על הקשיים והסיכונים בבדידות וכיצד ניתן להתגבר עליה. שבע פעולות לנצח את הבדידות

בדידות היא בעיה הולכת וגוברת בחברה המודרנית, במיוחד עם השימוש הגובר בטכנולוגיה ובמדיה החברתית. למרות היותם מחוברים ליותר אנשים מאי פעם, אנשים רבים מדווחים על תחושת בדידות וניתוק. לבדידות יכולות להיות השפעות חמורות על הבריאות הנפשית והפיזית, כולל דיכאון, חרדה ומערכת חיסונית מוחלשת. סוגיית הבדידות משפיעה על אנשים מכל הגילאים והרקעים. מדובר בבעיה קשה העלולה לגרום להידרדרות נפשית אצל אנשים רבים. אז מהם הסיכונים שבבדידות? כיצד ניתן להתגבר על הבדידות? וכיצד טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לנו?

כיצד להתגבר על בדידות
בדידות

בדידות היא חוויה מורכבת ורבת פנים המושפעת מגורמים אינדיבידואליים, חברתיים וסביבתיים. היא מתוארת כתחושה סובייקטיבית של אדם מבודד, החש מנותק מאחרים וחסר קשרים חברתיים משמעותיים. התאחדות הפסיכולוגים האמריקאי (ה-APA) מכיר בהשפעות השליליות של הבדידות על הבריאות הנפשית והגופנית, כולל סיכון מוגבר לדיכאון, חרדה, ירידה קוגניטיבית ובעיות בריאות כרוניות, ומדגיש את החשיבות של טיפול בבדידות כבעיה חברתית וקידום תוכניות המחזקות קשרים ותמיכה חברתיים. הבדידות נתפסת כיום ע"י ארגוני בריאות הנפש בכל העולם, כנושא משמעותי ומורכב הדורש תשומת לב ופעולה מתמשכת כדי לטפל בהשפעותיה השליליות על יחידים, קהילות והחברה כולה.


סקרים שנעשו בשנים האחרונות בארה"ב ובבריטניה מצביעים על כך שבין 25% ל 50% מהאוכלוסייה דיווחו כי הרגישו בודדים מתישהו או שהם מרגישים כך עכשיו (בזמן הסקר). נתונים אלה מעידים על הבדידות כבעיה חברתית נרחבת וגלובלית אשר אינה מבדילה בין גילאים או אנשים מרקעים שונים.

קיימות מספר סיבות לכך שדווקא בחברה המודרנית של ימינו, הבדידות היא בעיה הולכת וגוברת:

 1. שימוש מוגבר בטכנולוגיה: עליית הטכנולוגיה והמדיה החברתית הקלה על יצירת הקשר עם אנשים מכל העולם, אך היא גם יכולה להוביל לתחושת בידוד. אנשים עשויים לבלות יותר זמן באינטרנט ופחות זמן באינטראקציות חברתיות פנים מול פנים.

 2. אורחות חיים עמוסים: לאנשים יש לעתים קרובות עבודות ולוחות זמנים תובעניים, מה שמשאיר מעט זמן להתרועעות ולבניית מערכות יחסים.

 3. אוכלוסייה מזדקנת: ככל שהאוכלוסייה מתבגרת, אנשים רבים מוצאים את עצמם מרגישים בדידות עקב אובדן חברים ובני משפחה.

 4. בעיות נפשיות: מצבים נפשיים כמו דיכאון וחרדה יכולים להקשות על אנשים ליצור ולשמור על קשרים חברתיים.

 5. ניידות גיאוגרפית: עם הגברת הניידות והזדמנויות העבודה, אנשים עשויים לעבור למיקומים חדשים ולחוש עצמם כזרים ומנוכרים.

הבדידות היא כאמור סוגיה מורכבת עם סיבות והשלכות רבות, והיא עלולה להוביל למספר קשיים המסכנים את בריאותו הנפשית והגופנית של האדם:

 1. בעיות נפשיות: בדידות נקשרה לסיכון מוגבר לדיכאון, חרדה ומצבי בריאות נפשיים אחרים.

 2. בעיות בריאות גופניות: לבדידות השפעה שלילית על הבריאות הגופנית, לרבות מערכת חיסון מוחלשת וסיכון מוגבר למחלות לב ושבץ מוחי.

 3. בידוד חברתי: בדידות עלולה להוביל לבידוד חברתי, להקשות על אנשים ליצור מערכות יחסים חדשות ולהחמיר את הבעיה.

 4. ירידה בתפקוד קוגניטיבי: בדידות נקשרה לירידה בתפקוד קוגניטיבי, כולל זיכרון וריכוז מופחתים.

 5. ירידה בתחושת המטרה: בדידות יכולה להוביל לירידה בתחושת המטרה ולחוסר מוטיבציה, מה שמקשה על יחידים לממש את המטרות והשאיפות שלהם.

 6. לחץ מוגבר: בדידות עלולה להגביר את רמות הלחץ, מה שעלול לגרום להשפעות שליליות על הבריאות הנפשית והפיזית.

 7. ירידה באיכות החיים: בדידות יכולה להשפיע לרעה על איכות החיים הכללית, להוביל לירידה באושר ולירידה בתחושת הרווחה.

לקשיים אלה יכולים להיות השפעות רציניות ומתמשכות, דבר המדגיש את החשיבות בהכרת וטיפול בבדידות על מנת לקדם בריאות ורווחה נפשית ופיזית. הכרה בבדידות כבעיה ונקיטת צעדים לטיפול בה יכולים לעזור להפחית את השפעתה ולשפר את הרווחה הכללית.


למרות היותה של הבדידות חוויה קשה ומכאיבה, ישנם מספר צעדים שניתן לנקוט כדי לשפר את איכות החיים:

1. התחברו עם אחרים: עשו מאמץ להגיע לחברים, בני משפחה ושכנים. אפשר לשקול להצטרף למועדונים, ארגונים או קבוצות המתמקדות בתחומי העניין או התחביבים שלכם.

2. התנדבות: התנדבות יכולה להיות דרך מצוינת להכיר אנשים חדשים, תוך כדי השפעה חיובית על הקהילה.

3. נסו דברים חדשים: נצלו את ההזדמנות כדי לחקור תחומי עניין, תחביבים או פעילויות חדשים. זה יכול לעזור לכם להרחיב את הרשת החברתית שלכם ויכול להוביל לחברויות חדשות.

4. תרגלו טיפול עצמי: טיפול בבריאות הפיזית והרגשית חיוני לשיפור איכות החיים הכללית שלכם. זה יכול לכלול דברים כמו פעילות גופנית סדירה, אכילת תזונה בריאה ושינה מספקת.

5. תרגלו הכרת תודה: התמקדות בדברים שאתם אסירי תודה לגביהם. זה יכול לעזור להסיט את המיקוד שלכם הרחק מתחושות של בדידות לעבר השקפה חיובית יותר.

6. זכרו כי חשוב להיות אדיבים וסבלניים עם עצמכם כשאתם פועלים לשיפור מצבכם. ביצוע שינויים יכול לקחת זמן, אבל עם מאמץ והתמדה, אתם יכולים לבנות חיים מאושרים ומספקים יותר.

7. אם כל זה אינו עוזר מספיק ואתם עדיין חשים במצוקה, חפשו עזרה מקצועית: איש מקצוע בתחום בריאות הנפש יכול לספק תמיכה, הדרכה וכלים שיעזרו לכם להתגבר על תחושות הבדידות שלכם.


אז כיצד באמת יכול איש מקצוע לעזור?

טיפול מקצועי יכול לעזור לאנשים להתגבר על הבדידות בכמה דרכים:

 1. זיהוי הסיבות השורשיות: איש מקצוע טיפולי יכול לעזור לכם לזהות את הסיבות הבסיסיות לבדידותכם, כולל חוויות עבר, דפוסי יחסים ושינויים בחיים שאולי תרמו לתחושת הבדידות וההימנעות מחברה.

 2. שיפור מיומנויות תקשורת: מטפל יכול לעזור לכם לפתח מיומנויות תקשורת טובות יותר, שיכולות לשפר מערכות יחסים קיימות ולהקל על יצירת קשרים חברתיים חדשים.

 3. בניית הערכה עצמית: בדידות עלולה להחמיר על ידי הערכה עצמית נמוכה, וטיפול יכול לעזור לבנות ביטחון עצמי ולשפר את הדימוי העצמי שלכם.

 4. עידוד אסטרטגיות התמודדות בריאות: אנשי מקצוע יכולים לעזור לכם לפתח אסטרטגיות התמודדות בריאות לניהול תחושות של בדידות וטיפול בכל בעיות הבריאות הנפשיות הנלוות.

 5. חקר הזדמנויות חברתיות חדשות: איש מקצוע יכול לעבוד אתכם כדי לזהות הזדמנויות חברתיות חדשות ולפתח תוכנית לבניית מערכות יחסים חדשות.

 6. טיפול בחרדה ודיכאון: בדידות מלווה לרוב בדיכאון וחרדה, וטיפול יכול לעזור לכם להתמודד עם מצבים אלו ולשפר את בריאותם הנפשית הכללית.

 7. מתן תמיכה ועידוד: מטפל יכול לספק סביבה תומכת ולא שיפוטית בה תוכלו לדון בחוויותיכם, לקבל משוב ולהרגיש שרואים ומבינים אתכם.

טיפול מקצועי יכול להיות דרך יעילה להתמודד עם קשיי הבדידות ולעזור לכם לשפר את הקשרים החברתיים, הרווחה הרגשית ואיכות חייכם. אז אם אתם מרגישים בודדים והדבר משפיע לרעה על מצב הרוח שלכם ומקשה עליכם לתפקד, אתם מוזמנים ליצור קשר ולתאם פגישה. אשמח לעזור לכם.


* כל הזכויות שמורות לד"ר איל זק *

Comments


bottom of page